Basın Odası- VitrA Türkiye

Eczacıbaşı, Hijyen Projesi ile YBO’lara Müzik Eğitimi ile Anaokullarına Ulaşacak

Eczacıbaşı Topluluğu, Yatılı Bölge Ortaokulları’nın (YBO) fiziki şartlarının iyileştirilmesi hedefi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ile sürdürdüğü Eczacıbaşı Hijyen Projesi kapsamına 25 yeni okul daha eklerken, anaokullarında müzik eğitimini hedefleyen “Dans Eden Notalar” adlı projeyi hayata geçirmek için de ilk adımı attı.

Her iki projeye ilişkin protokolleri imzalamak üzere, 30 Mart 2015 Pazartesi günü İstanbul Modern’de bir tören düzenlendi. Törene, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı ve Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık’ın yanı sıra, Eczacıbaşı Topluluğu yöneticileri, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ve Aksaray Yavuz Sultan Selim YBO’dan öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Faruk Eczacıbaşı, 25 yeni yatılı bölge ortaokulunda daha uygulanacak olan Eczacıbaşı Hijyen Projesi kapsamında, okulların ıslak zeminlerinin VitrA ve Artema markalı ürünlerle yenileneceğini,  öğrencilere Selpak tarafından hijyen eğitimi verileceğini, Eczacıbaşı Girişim ve Eczacıbaşı Profesyonel tarafından ürün desteği sağlanacağını ve öğrencilerin duygusal dünyasını zenginleştirmeyi hedefleyen sosyal projeler geliştireceğini belirterek, “Topluluk olarak geleceği kurgularken, 2007 yılından bu yana sürdürdüğümüz projeyle çocuklarımıza destek vermekten ve eğitime bir nebze olsun katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Topluluğumuzun farklı markaları ve çalışanlarının özveriyle bir araya gelerek oluşturduğu projemiz, Milli Eğitim Bakanlığımızın takdiriyle beş yıl daha uzatıldı ve toplamda 60 yatılı bölge ortaokuluna ulaşılmış olacak” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı’nın işbirliğiyle yürütülecek anaokullarında müzik eğitimi projesi hakkında da bilgi veren Faruk Eczacıbaşı, “Dans Eden Notalar adlı destek projemiz kapsamında, 2015 yılında İstanbul’da belirlenen 10 pilot okuldaki 60 öğretmene, müzik öğretiminde yeterliliği artırmaya yönelik eğitimler verilecek. Proje; çocuklarda müzik sevgisini uyandırmak, müzik becerilerini destekleyecek deneyimler sunmak, yeteneklerin erken yaşta keşfedilmesini sağlamak amacıyla hayata geçiriliyor. Eğitimler, Orff yaklaşımıyla, Orff-Schulwerk Eğitim ve Danışmanlık Merkezi aracılığıyla gerçekleştirilecek. Eğitim alan öğretmenlerin görev yaptığı anaokullarına, uygulamayı kendi okullarında başlatabilmeleri için gereksinim duyacakları Orff enstrümanları sağlanacak.” diye konuştu.
İmza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık da; “Bakanlık olarak, bünyemizdeki yatılı bölge ortaokullarımızda eğitim ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi, sağlığa uygunluk konusunda gerekli farkındalığı oluşturması, eksikleri giderme ve yaşanan sorunlara yönelik somut çözümler ortaya konması açısından okullarımızın, öğrencilerimizin ve personelimizin en iyi şartlara kavuşması, okul öncesi çağındaki çocuklarımızın müzik eğitimi konusunda çocuklarımızın desteklenmesi konusunda Eczacıbaşı Topluluğu ve Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı ile işbirliği içinde yürüttüğümüz projelerden büyük memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

İmza töreninden önce, geçtiğimiz sene yenilenen Aksaray Yavuz Sultan Selim Yatılı Bölge Ortaokulu’ndan gelen 15 kişilik öğrenci grubu, müze bilincini geliştirmeyi hedefleyen  İstanbul Modern’in “Hayalimdeki Müze” adlı atölye çalışmasına katılarak yaratıcı fikirler ve işler geliştirdi.