Sıkça Sorulan Sorular- VitrA Türkiye

Sıkça Sorulan Sorular

Duvar Karosu Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

1-Renk duvar seramiğinde birinci oncelikli konu;

A-Rengin diğer mobilyalarla uyumu. Burada öncelik olarak, sıcak soğuk renk kombinasyonlarına sadık kalınmalı.

B-Diğer mobilya,duvar kağıdı,parke veya duvar boya renkleri ve bilumum mobilya dekorasyon objeleriyle renk kombinasyonuna dikkat edilmeli.

C-Renklerin güncel ve dekorasyon modasına uygunluğuna bakmakta fayda var.

D-Kontrastlık, renk uyumu sağlamada kullanılan bir yöntemidir. Doğru ölçüde kullanılırsa, mekanı zenginleştirir ve farklılaştırır.

E-Duvar seramiklerinde kendi içinde açık-koyu, sıcak-soğuk, renkli-renksiz gibi renk seçenekleri kombine edilip farklı cephe, duvar, kolonlarda veya farklı yüksekliklerde kullanarak zenginleştirme yapılabilir.

Kaç çeşit seramik vardır?

Seramik, bünyeye yani malzemeye göre 3'e ayrılıyor; “Porselen”, “Yer Seramiği” ve “Duvar Seramiği”

Duvar seramiği:
• 1.050-1.100 derece arasında fırınlanır.
• Bünye su emme oranı başka bir deyişle gözeneklilik oranı %10 - %20 arasıdır.
• Sadece iç mekanlarda duvarda kullanıma uygundur.
• Yerde kesinlikle kullanılmaz.
• Dona dayanıklı değildir.

Yer seramiği:
• 1.100- 1.150 derece arasında fırınlanır.
• Duvar seramiklerine göre daha sert ve daha dayanıklıdır.
• İstenildiği takdirde duvarlarda da rahatlıkla kullanılabilinir.
• Bünye su emme oranı başka bir deyişle gözeneklilik oranı %0,5 -%3 arasındadır.
• Yüzeyindeki sır, duvar seramiğine göre daha serttir, bu yüzden de daha az aşınır.
• Dona dayanıklıdır.

Porselenler:
• 1.150-1.200 derece arasında fırınlanır.
• Diğer iki bünye türüne göre daha dayanıklıdır.
• Teras, balkon, koridor gibi konutların iç mekanlarında ayrıca apartman girişi, merdivenler, havuz çevresi gibi dış mekanlar için en uygun döşeme malzemesidir.
• Bünye su emme oranı başka bir deyişle gözeneklilik oranı %0,5’ten azdır.
• Dona karşı dayanıklıdır.
• Hem yer, hem duvar, hem iç mekan, hem de dış mekanda kullanılabilir.

Hangi seramik en iyisidir?

Seramikler kullanım alanlarına göre doğru seçilmelidir. En iyi seramik diye birşey yoktur. Doğru seçilmeyen seramik vardır. Seramik nerede kullanılacaksa ona göre yer, duvar veya porselen seramik arasında seçim yapılmalıdır.

Seramik kalınlıkları neden farklıdır?

Seramik kalınlıkları ebada ve bünyeye göre değişir. Bu yüzey farklı bünyeli ve farklı ebattaki karolar arasında kalınlık farkı olur.

Evime doğru ürünü nasıl seçmeliyim?

Bkz. Duvar seramiği seçerken dikkat edilmesi gerekenler.

Seramik nasıl delinir?

Özel matkap uçları gerektirir, hırdavatçılardan temin edilmesi gerekir.

Cam ürünlerinde hangi yapıştırıcı kullanılmalıdır? Hangi derz dolgusu kullanılmalıdır?

Cam ürünleri döşerken Flex Porcelain Rapid Yapıştırıcı veya Porselen Yapıştırıcı kullanınız. Bronz, Altın ve Platin renkli cam ürünlerin döşemesinde Gri Flex Rapid Yapıştırıcı, diğer tüm renklerde Beyaz Flex Rapid Yapıştırıcı uygulanmalıdır.

Cam seramik nasıl delinir, kesilir?

Elmas uçlu matkap, cam kesme elması ve gönye kullanarak kesiniz.Delme işlemi su ile yavaş devirde ve çift yönlü yapılmalıdır. Seramik kesme aletinin kullanımı tavsiye edilmez. Kendi emniyetiniz icin çalışırken mutlaka gözlük ve eldiven kullanınız.

Evde kırılan bir karo için ne yapmam gerekiyor?

Öncelikle seçtiğiniz karodan 1-2 kutu fazla almanız, zaman içinde istenmeyen tamiratlarda kullanabilmek açısından yarar getirecektir. Bunun dışında kırılan karoya ait olan ürün kod numarası ile beraber renk tonu ve kalibre numaraları en yakın VitrA bayisine verdiğiniz takdirde size aynı renk tonu ve kalibreye sahip karodan bulmaya çalışacaklardır. Kod, renk tonu ve kalibre bilgileri kutunun üzerinde bulunmaktadır. Bu yüzden kutunuzu atmamanızı veya bu bilgileri not etmenizi tavsiye ederiz.

En yakın VitrA satıcısı nerede?
Yer seramiği ile porselen arasında ne fark vardır?

Yer seramiği de, porselen de donmaya karşı dayanıklıdır. Ancak havanın çok soğuk olduğu bölgelerde ya da gece ile gündüz arasında çok fazla ısı farkının olduğu bölgelerde dış mekanlarda porselen tercih edilmesi önerilir. Üzerine çok fazla yük binen zeminlerde veya yoğun trafikli alanlarda kırılma dayanımı daha yüksek olduğundan dolayı porselen tercih edilmelidir.

Derzsiz döşeme yapabilir miyim?

Pratikte derzsiz döşeme ya da sıfır derzle döşeme tavsiye edilmez. Rektifiyeli ürünlerde bile en az 2 mm derz bırakılması tavsiye edilir.

Mozaik ne demek?

7x7 cm ve bundan daha ufak ebatlı olan seramiklere mozaik denir. Mozaikler kolay döşenmeleri için 30x30 cm ebadındaki file üzerine yapıştırılarak kutulanırlar.

Doğaltaş yerine neden seramik kullanmalıyım?

Bakım gerektirmeyen, zahmetsizce döşenen ve binaya daha az yük binmesini sağlayan porselenler, doğaltaş yerine tercih edilebilir. Üstelik yeni tasarımlarla da yüzeyleri doğaltaş zenginliğindedir.

Ahşap yerine neden seramik kullanmalıyım?

Ahşap döşemeler ve parkelere zaman zaman bakım yapmak gerekir ve suya karşı korunmalıdırlar. Ancak bakım gerektirmeyen ve suyla teması halinde zarar görmeyen porselenler ahşap döşeme yerine tercih edilebilir. Üstelik yeni tasarımlarla da yüzeyleri ahşap zenginliğinde.

Rektifiye ne demek?

30x30 ve daha büyük ebatlardaki yer, duvar ve porselen yer karoların kenarlarının taşlanarak ebat farklılığını ortadan kaldıran ve dik kenarlara sahip olmasını sağlayan işleme denir.

Lappato ne demek?

Mat görünüşe sahip colorbody porselen karoların yüzeylerinin taşlanarak yarı parlak bir görünüşe getirilmesidir. Kodun sonuna LPR harfi eklenerek belirtilir (K812246 LPR gibi).

Renk tonu ne demek?

Farklı zamanda ya da aynı anda üretilen karoların arasında oluşan görüntü farklılığı, renkteki açıklık-koyuluk farklılığıdır. Renk tonu farklılığı bulunan ürünler yan yana döşendiğinde dama tahtası görüntüsü verirler. VitrA da diğer tüm üreticilerin yaptığı gibi partileri renk tonu numaraları ile ayırmaktadır. Renk tonu farklılığının önlenmesi için aynı alana döşenecek karoların kutularının aynı renk tonu numarasına sahip olması gerekmektedir.

Kalibre numarası ne demek?

Fırınlama süresince karolar mukavemetleri yüksek olması için yaklaşık %7 oranında küçülürler. Bu küçülme, ebada göre değişir: küçük ebatlar daha az, büyük ebatlar daha fazla küçülür.

Yer seramikleri ve porselenler kalite ayırım esnasında otomatik ölçüm makinaları yardımıyla ölçülerek büyüklüklerine göre ayrılır. Bu ebat sınıflarına kalibre denilir. Karolar 2 ya da 3 farklı kalibreye ayrılır.

Karolar döşenmeye başlamadan önce kalibre numaraları kontrol edilmeli, tüm kutuların kalibre numaralarının aynı olduğundan emin olunmalıdır, farklı olanlar varsa ayırıp farklı alanda kullanılmalıdır, aksi takdirde derz boşluklarında kaymalar oluşacaktır.

Birinci kalite seramik aldığımı nasıl anlarım?

VitrA’da satılan tüm seramikler birinci kalitedir. İkinci kalite ürün satılmamaktadır. İkinci kalite diye adlandırılacak ürünler üretim sırasında kırılarak geri dönüşüme verilir.

Seramiğin rengi zamanla solar mı?

Seramiklerin renkleri solmaz. Kullanılan tüm sırlar solmaya karşı ve UV ışınlarına karşı dayanıklıdır.

Yerden ısıtmalı zeminlerde seramik kullanımı uygun mudur?

Seramikler yerden ısıtmada kullanmak üzere uygun malzemelerdir, döşeme esnasında zeminden kaynaklı küçülme ve büyümeleri karşılayacak uygun genleşme boşlukları duvar diplerine, belirli aralıklarla seramikler arasına bırakılmalıdır.

Havuz çevresine nasıl bir ürün döşemek uygun olur?

Havuz çevreleri ıslak zeminler olduğundan dolayı kaymaya karşı olarak özel üretilmiş ürünler tavsiye edilir. Avrupa Standartları (DIN 51097) B sınıfı olan kaymaz ürünler önerilir.

Seramiklerimi nasıl temizlemeliyim?

Bkz. Seramiklerin temizlik ve bakımı kısmı

İnşaat sonrası (derz dolgu kalıntıları) ne ile temizlemem gerekiyor?

Bkz. Seramiklerin temizlik ve bakımı kısmı

Ürünler neden tek tonalite ve kalibre gelmez ve neden satış aşamasında bu bilgi bize verilmez (Toplu işlerde)?

Seramikler, doğaları gereği farklı tarihlerdeki üretimlerden farklı renk tonu ve kalibre aralıklarında çıkabilirler. Aynı alana döşenecek seramiklerin renk tonu numarası ve varsa kalibre numaralarının aynı olması gereklidir. Bu ayırım, farklı oda, kat, geniş alanlarda dilatasyon boşlukları gibi alanlarda yapılabilir, aksi takdirde renk tonu farklılıkları oluşacaktır. Sipariş girişinde bu bilgiye dikkat etmek gerekir.

Ürünler kaç mm derz artısı ile döşenmelidir (Non-Rektifiye ve Rektifiye ürünler)?

Rektifiye edilmemiş ve aynı kalibre değerine sahip yer seramikleri ile porselen karoların en az 3 mm, duvar karolarının en az 3 mm ve rektifiye edilmiş ürünlerin en az 2 mm derz artısı ile döşenmeleri tavsiye edilir.

Derz verme işleminde nelere dikkat edilmesi gerekir?

Uygun derz dolgusu seçildikten sonra derz dolgu malzemesinin derz boşluklarına tamamen doldurulması gerekir. Derz dolgu verme işlemi bittikten sonra üzerinde kalan derz kalıntıları prizini almadan silinmeli ve temiz bir yüzey olarak bırakılmalıdır.

30X30 ebadı da dahil ürün (kare olarak üretilen) büyük ebatlı seramiklerde döşeme istikameti bulunuyor mudur?

Kare Seramik arkalarında genel olarak döşeme yönünü gösterir ok işareti yer almaktadır, seramiklerin tümü ok işareti aynı yönü gösterecek şekilde döşenmelidir, ok işaretinin bulunmadığı seramik kutudan çıktığı yön hep aynı yöne gelecek şekilde döşenmelidir.

Fileli olarak üretilen ürünlerin uygulamasında nelere dikkat edilmeli?

Fileli olarak üretilen ürünler eğer ıslak mekanlara döşeniyorsa naylon file ya da üstten file opsiyonu tercih edilmelidir. Islak mekanlarda alttan kağıt file kullanılmamalıdır.

Dilatasyon boşluklarının önemi nedir?

Büyük mekan uygulamalarında her 7 metrede bir 1 cm genişliğinde dilatasyon boşluğu bırakılmalı içi uygun elastik bir malzeme ile doldurulmalıdır, alttan ısıtma durumlarında daha sık kulanılmalıdır.

Altın, Platin ve Cam ürünlerin temizliği nasıl olmalı?

Bkz. Seramiklerin temizlik ve bakımı kısmı

Dikdörtgen ebatlı seramikler şaşırtmalı olarak döşenir mi ve nasıl döşenmesi tavsiye ediliyor?

Dikdörtgen ebatlı seramikler (30x60, 45x90, 15x90, 22.5x90 vb.) ¼ şaşırtmalı olarak döşenebilir. Zemin ve döşeme hatalarını azaltmaya yardımcı yeni döşeme sistemi ile döşenmesi önerilir. Takozlu sistem olarak adlandırılan bu sistemde seramik yüzeyleri aynı seviyeye getirilerek tırnak oluşması engellenmektedir.

Duvar Seramiklerinin balkon ve teras duvarlarına döşenmesinde bir sakınca var mıdır?

Duvar seramikleri bünyeleri açısından dona karşı dayanıklı değildir. Bu sebeple herhangi bir dış mekanda kullanılmaları sakıncalıdır. Balkon ya da terasların duvarlarında yer seramiği veya porselen kullanılması gerekir. Duvar seramiği, sadece iç mekanların duvarlarında kullanılmalıdır. Yere asla döşenmez.

Havuz kenarı, havuz içi, duş alanlarında dogru kaymazlık derecesi nedir?

Havuz kenarı ya da duş alanları gibi ıslak veya su altında kalan zeminlerde minimum sınıf B kaymazlığında ürün önerilir. Su derinliği düşük havuzlarda ise kaymazlık C sınıfı olmalıdır. Genel olarak havuz kenarları, duş alanları ve havuzlarda su seviyesi 80 cm’in altında olan havuz zeminlerinde B sınıfı, çocuk havuzu gibi su derinliği çok az olan havuzların zeminlerinde ya da boydan boya yürünebilen havuzların zeminlerinde ise C kaymazlığında karolar önerilir.

Zeminde cam mozaik kullanabilir miyim? Cam mozaik kullanım alanları nelerdir?

Cam mozaiklerin zeminde kullanılması tavsiye edilmez. Cam mozaik kayar, çizilir ve kırılabilir. Genel olarak tehlike oluşturacağından dolayı cam mozaikler duvarlarda kullanılmalı ve ısı kaynaklarından en az 3 cm öteye döşenmelidir. Cam mozaikler (cam dekorlar hariç) havuz içinde de kullanılabilir ancak su derinliği 80 cm’den fazla olmalıdır. Islak mekanlarda duvarlarda kullanılmasında sakınca yoktur.

Kutu üzeri etiket bilgileri ne anlam taşıyor?